Výbor spolku Búdy Mutěnice z. s. dne 1.2.2016 odsouhlasil odborný poznávací zájezd do SRN. Zájezdu ve dnech 27.4. až 30.4 2016 se zúčastnilo 11 členů spolku. Účelem čtyřdenního zájezdu do několika vinařství vinařské oblasti Dolní Franky bylo poznat způsoby pěstování vinné révy, ochrany vinic proti škůdcům a nemocem, technologie výroby vín a pěstované odrůdy v SRN.

   Odjezd z Mutěnic byl 27.4.2016 v 7 hod. Po příjezdu do vesnice Wiesenbron v 15 hod jsme po ubytování v hotelu Rothweinhotel ještě absolvovali prohlídku jejich vinařství s odborným výkladem a degustací.

   Druhý den dopoledne jsme navštívili zámecké vinařství ve vesničce Castell, vzdálené 5 km. Zde nám náš průvodce ukázal jejich vinohrady, vedení a přehled odrůd a jednotlivých poloh vinic. Také jsme měli bohužel možnost vidět vinici po nočním mrazu, v té době byl také u nás mráz, který poškodil vinice. Potom následovala prohlídka velmi moderního vinařství, včetně výkladu o jejich filozofii technologie výroby vín. Na závěr jsme měli možnost ochutnat několik vzorků jejich skvělých vín. Odpoledne téhož dne jsme se přesunuli do vinařství Schmitt`s Kinder v Randersackeru. Zde jsme opět absolvovali odbornou prohlídku vinic (částečné poškozených mrazem), vinařství, včetně výkladu o technologii výroby jejich vín a také způsobu ochrany vinohradu proti jarnímu mrazu – parafinové svíce mezi řádky. Potom následovala degustace několika vzorků jejich vín.

    Třetí den našeho odborného zájezdu jsme dopoledne navštívili Weingut Emmerich v nedalekém Ipfhofenu, kde jsme s mladou majitelkou a vinařkou si prohlédli sklepní hospodářství a ve volné diskuzi si vzájemně vyměnili zkušenosti. Následovala malá degustace jejich vín. Odpoledne jsme byli ohlášení ve vinařství Wirsching. Je to velmi známé vinařství s dlouholetou tradicí a starými sklepy. Byla to zajímavá prohlídka s odborným výkladem, zakončená perfektně vedenou degustací.

    30.4.2016 ráno v 8 hodin po snídani jsme se vydali na cestu zpátky do ČR. 

Dopravu zajistila Cestovní kancelář KM TRAVEL Hodonín s velkým autobusem, takže se cestovalo pohodlně. Cesta asi 1400 km, tam i zpět.

Shrnutí:

1.Všechna navštívená vinařství mají vinice vzdálené do 5 km od vinařství.

2.Hlavní pěstované odrůdy: Sylvánské zelené, Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau (ve starších výsadbách), Kerner, Bacchus, Spätburgunder (Pinot noir).

3.Produkují pouze suchá vína (vyjma kategorií od výběru výš).

4.Bílá vína v nerez tancích, vyjma Sylvánské zelené – zrají v barikových sudech, červená vína pouze v sudech.

5.Většina vín je plněna do lahví Bockbeutel – specialita oblasti Franken, až 90% je se šroubovacím uzávěrem, na přání zákazníků!

6.Ceny vín jsou v rozmezí od 6 euro do 30 euro za láhev 0,75 litru. 

Mutěnice 30.5.2016

Zpracoval: Ing. Josef Nováček