Sklepní hospodářství

JAK SE DĚLÁ VÍNO

Víno je nápoj vyrobený zkvašením hroznové šťávy. Základní surovinou pro výrobu vína jsou hrozny vinné révy. Čím kvalitnější jsou hrozny, tím kvalitnější je víno. Stará pravda říká, že víno se nevyrábí ve sklepě, ale už ve vinici. A to stále platí.

Bílé víno vzniká pomletím a odzrněním hroznů bílých odrůd, zpravidla následuje lisování pomletých hroznů, vylisovaný mošt se odkalí od hrubých nečistot a následuje kvašení. Kvašením moštu vzniká z cukru činností kvasinek alkohol a oxid uhličitý. Z 10 g cukru v litru moštu vznikne 0,59 % alkoholu.
Po skončení alkoholového kvašení následuje stáčení vína z kalů (odumřelých kvasinkových buněk, které klesají po ukončení činnosti na dno kvasné nádoby). Dalším krokem je školení vína. Je to hlavně čeření vín, jejich filtrace a stabilizace proti zákalům.

Červené víno se vyrábí podobně, s tím rozdílem že mošt kvasí společně se slupkami, z nichž se během kvašení dostává do vína červené barvivo a třísloviny. Lisování následuje až po ukončení alkoholového kvašení.
Dalším krokem, který se většinou využívá jen u červených vín je biologické odbourávání kyselin. Jedná se o proces při kterém se pomocí mléčných bakterií snižuje obsah nezralé kyseliny jablečné na senzoricky přijatelnější kyselinu mléčnou. Další příprava vína k lahvování je podobná jako u bílých vín, s tím rozdílem, že červená vína zrají obvykle v sudech, pro bílá vína se v poslední době využívají hlavně nerezové nádoby, ale také sudy bez vypálení.
Vyškolená vína se následně finalizují, tzn. plní do lahví.

 
V lahvích se vína rozdělují podle obsahu zbytkového cukru na:
Suchá — do 4 g/l
Polosuchá — 4 – 12 g/l
Polosladká — 12 – 45 g/l
Sladká — nad 45 g/l

 
Podle barvy se dělí na:
bílá
červená
růžová
klarety

 
Podle jakosti se rozdělují na:
Víno
Zemské víno
Jakostní víno
Víno s přívlastkem

 
Podle stáří vína:
Mladá vína
Ročníková vína
Archivní vína

 
Podle ceny:
zadarmo
za peníze